Argir

29. října 2010 v 14:08 | Faeřan
Argir
Ostrov: Streymoy
Okres: Tórshavnar kommuna
Počet obyvatel: 1978 (2010)
PSČ: FO 160
Souřadnice: 61°59'53'' s. š.
___6°44'00'' z.d.
Poloha:

Argir

Název

Výslovnost IPA: ['aɹdʒɪɹ]. Název Argir pochází s největší pravděpodobností ze staroirského airge, což znamená letní pastvina.

Historie

Nejstarší zmínky o Argiru jsou z 16. století, kdy se tu měla nacházet nemocnice pro lidi trpící leprou. V roce 1750, kdy byla nemoc vymícena úplně, byla nemocnice přeměněna na chudobinec. Roku 1754 zde vznikl nejstarší kostel ve městě. Ve dvacátém století se město rychle rozvíjelo a zvětšovalo se tak, až dosáhlo řeky Við Sandá, za kterou se nachází Tórshavn. Tato řeka dodnes tvoří hranici mezi těmito dvěma městy. V roce 1997 bylo rozhodnuto o prvním snížení počtu faerských okresů a tak se Argja kommuna, jejíž centrem byl právě Argir, přičlenila k Tórshavnar kommuně. Na konci 90. let dvacátého století a na počátku století jednadvacátého se město začalo rozšiřovat na západ do kopců a dnes se obyvatelé nejvýše položených míst v Argiru neobejdou bez auta, kterým je to odsud do Tórshavnu asi 15 minut.

Geografie

Město Argir náleží do aglomerace hlavního města Faerských ostrovů Tórshavnu. Město nabízí hezký pohled na moře i Tórshavn. Západně od Argiru se nachází 351 metrů vysoká hora Kikjubøreyn, severozápadně pak o několik desítek metrů nižší vrchol Tvørfelli.

V Argiru je sídlo Kanceláře životního prostředí, spadající pod Ministerstvo vnitra Faerských ostrovů.

Obyvatelstvo

Největší růst populace město zažilo ve dvacátém století, ale i dnes se počet obyvatel stále zvyšuje. Výjimkou byla léta 1993 až 1995, kdy Faeřané odjížděli pryč za prací, protože byla hospodářská krize. Obyvatelé se začali vracet, když dánská vláda intervenovala na podporu souostroví dotacemi a pomocí s ustálením hospodářského systému. Mnoho obyvatel Argiru pracuje v sousedním Tórshavnu. V obci se nachází základní škola Argja Skúli a také filatelistický úřad. Nemocnici má město blízko - v Tórshavnu, a to hned na jižním kraji jen kousek od řeky Við Sandá.
Vývoj počtu obyvatel Argiru v letech 1985 až 2007

Doprava

V Argiru se nachází malý přístav s úschovnou loděk. Nejbližší heliport je v Tórshavnu.

Sport

Ve městě je stadión Vika Stadium, kde hraje domácí fotbalový tým Argja Bóltfelag (Vodafonedeildin) a také Fótbóltsfelagið Giza (3. deild), který je však z Tórshavnu. Také zde sídlí veslařský tým Argja Róðrarfelag, který byl založen roku 1982.

Odkazy

Interní odkazy:
Externí odkazy:
  • www.torshavn.fo - oficiální web celé Tórshavnar kommuny (faersky, anglicky, polsky, rusky)
  • www.ab.fo - oficiální web klubu Argja Bóltfelag (faersky)
  • www.ffgiza.com - oficiální web klubu Fótbóltsfelagið Giza (faersky)
  • www.ar.fo - oficiální web klubu Argja Róðrarfelag (faersky)
Literatura:
  • Sólrún Michelsen: Lív og levnaður á Argjum og í Havn (faersky)
Kategorie: Obce ____________________________________________________________________________________________________
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama