Sørvágur

6. března 2010 v 13:31 | Faeřan
Sørvágur
Ostrov: Vágar
Okres: Sørvágs kommuna
Počet obyvatel: 1027
PSČ: FO 380
Souřadnice: 62°5'50'' s. š.
___________ 7°21'28'' z. d.
Poloha:

Sørvágur

Název

Více informací v článku Název Sørváguru

Výslovnost IPA: ['sœrvɔavʊr]. Význam slova je "Zátoka Sør". Původ slova sør není znám, ale existují verze o jeho vzniku.

Historie

Více informací v článku Historie Sørváguru

Geografie

Město Sørvágur se nachází na ostrově Vágar, u pobřeží zálivu Sørvágsfjørður. Sørvágur je správním centrem Sørvágs kommuny, která se rozkládá v západní části ostrova Vágar a na ostrově Mykines. Východně od města najdete největší faerské jezero Sørvágsvatn.

Sørvágurem protékají tyto řeky (z našeho pohledu většinou spíše potoky): Breiðá, Hanusará, Kirkjuá protékající údolím Húsadalur, Skipá protékající údolím Kjóvadalur, Stórá a Tunguliðsá. Jihozápadně od města se nachází 368 metrů vysoká hora Nónfjall, mezi Sørvágurem a blízkou zátokou leží hora Skeiðin. Na vrcholku této hory je rádiový vysílač. Ve městě můžete najít údolí Húsadalur (česky: Údolí domů, ačkoliv tu nyní žádné nejsou), ve kterém je malá přehrada. Ta obyvatelům Sørváguru poskytuje pitnou vodu.

Město Sørvágur se dělí na devět městských částí (faersky býlingar): á Fossi, á Kelduni, í Bygdini, uppi á Kvíggj, uppi á Mýrum, úti á Bakka, úti á Lið, úti á Stongum, úti á Toft.

Ekonomika

Obyvatelstvo a kultura

Sport

Odkazy

Interní odkazy:
Externí odkazy:
Literatura:
  • Sonni Jacobsen: Sørvágur og sørvingar (faersky)
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama