Název Sørváguru

6. března 2010 v 15:10 | Faeřan
Hlavní článek: Sørvágur

Název Sørváguru

Název Sørvágur se dá přeložit jako "Zátoka Sør". První část názvu je jasná už vzhledem k faktu, že obec se nachází na pobřeží zátoky, ale druhá část je větší záhada. Zde jsou dvě verze:
  1. Podle legendy se první muž, který osídlil toto místo jmenoval Sørli a proto se obec jmenuje Sørvágur - na počest tohoto osadníka. Tato verze je však celkem nepravděpodobná.
  2. Další verze tvrdí, že původ slova Sør pochází ze staroseverského Seyr, což v češtině znamená mimojiné písek. Sørvágur má totiž v porovnání s jinými faerskými obcemi docela velkou písečnou pláž a tudíž je možnost, že původně se vesnice jmenovala Seyrvágur (písečná zátoka), z čehož se postupem času vyvinul Sørvágur.
Během první poloviny 20. století se místní obyvatelé pokoušeli opravit tuto historickou křivdu a používali pro obec název Seyrvágur, avšak tento trend brzy zanikl. Důvodem pro zánik by mohlo být i to, že ve faerských historických pramenech není nic, co by potvrzovalo původní název Seyrvágur.

Dodnes už nikdo nepřišel s jiným vysvětlením původu slova Sør.

Kategorie: Sørvágur | Názvy faerských obcí _____________________________________________________________________________
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama