Trongisvágur

4. ledna 2010 v 16:58 | Faeřan
Trongisvágur
Ostrov: Suðuroy
Okres: Tvøroyar kommuna
Počet obyvatel: 522 (2010)
PSČ: FO 826
Souřadnice: 61°33'50'' s. š.
___6°50'40'' z.d.
Poloha:

Trongisvágur

Název

Výslovnost IPA: ['tɹɔnʤɪsˌvɔaːvʊɹ]. Ohledně názvu města jsou spory, protože jméno Trong je norského či goidelského původu.

Historie

Roku 1894 byla zde v přístavu vybudována první lodní skluz na Faerských ostrovech. Od roku 1901 se
v horách kolem Trongisváguru těžilo v dlouhých dolech hnědé uhlí, které bylo dopravováno visutou lanovkou do přístavu v obci. Doly, některé těžařské náčiní, i sloupy, které podpíraly lanovku, tu zůstaly jako připomínka starých časů. Během druhé světové války zde do hory Nakkur narazilo britské letadlo. Stopy po havárii jsou stále patrné. Tunel Hvalbiartunnilin byl postaven roku 1963, což znamená, že je nejstarším tunelem na ostrovech.

Geografie, klima

Obec Trongisvágur se rozkládá u pobřeží fjordu Trongisvágurfjørður, v komuně Tvøroyrar kommuna na ostrově Suðuroy. Trongisvágur a sousední větší obec Tvøroyri se rozrostli tak, že se spojili do jednoho celku, ale stále jsou (administrativně) oddělené. Údolím, které se táhne skrze obec, protéká řeka Stórá, vlévající se do fjordu. Dále údolím pokračuje silnice směrem na západ a k tunelu Hvalbiartunnilin, vedoucímu pod horou Nakkur, který směřuje na sever k vesnici Hvalba. Severně od obce nalezneme 493 metrů vysokou horu Tempilsklettur a jižně až jihozápadně je jen o něco nižší hora Oyrnafjall. Asi 1 kilometr západně od obce se nachází uměle vysazený les Viðarlundin í Trongisvági.

Stejně jako na celých ostrovech je zde chladné mírné klima ovlivněné oceánem. Panuje tu chladné léto a celkem teplá zima, kdy teplota málokdy klesne pod 0°C. Srážky jsou zde časté, počasí je obvykle velmi proměnlivé.

Doprava

V obci není přistávací plocha pro vrtulníky, ta nejbližší je v obci Froðba vzdálené asi . Na západ od Trongisváguru je tunel Hvalbiartunnilin, který spojuje obec s vesnicí Hvalba. Temný tunel dlouhý 1450 metrů je jednoproudový, tudíž provoz musí být regulován semafory. Ve městě se nachází přístav Drelnes, který však neslouží pro veřejnou dopravu osob. Hlavní silnice v obci jsou Ósavegur a Traðarvegur, které vedou až do Tvøroyri.

Autobusové linky:
  • 700 (Tvøroyri-Ferjulegan-Øravík-Hov-Porkeri-Vágur-Lopra-Sumba)
  • 701 (Fámjin-Øravík-Ferjulegan-Tvøroyri-Nes-Hvalba-Sandvík)

Obyvatelstvo, vzdělání

1.1. 2010 žilo v Trongisváguru 522 obyvatel. Většinu populace tvoří Faeřané, největší věkovou skupinu tvoří lidé ve věku 10-19 let (16%), druhou nejpočetnější skupinou jsou lidé 50-59 let (14,8%). Oblíbeným procházkovým místem obyvatel města je uměle vysazený les Viðarlundin í Trongisvági. V obci se nachází sportovní centrum, a Trongisvágur je také vzdělávacím centrem oblasti - je zde školka a základní škola Tvøroyar Skúlin.

Slavní rodáci:
  • Jens Lisberg - muzikant (country, gospel, blues)
  • Heðin Mortensen - politik, starosta Tórshavnu

Sport

Většina sportovních zařízení se nachází v sousedním Tvøroyri. Jediný sportovní tým v Trongisváguru je Tvøroyar Borðtennisfelag (TBF), ačkoliv podle názvu to tak nevypadá. Je to klub hrající stolní tenis a byl založen 23. února 1948. V současnosti je jeho prezidentem Kai Roest.

Odkazy

Interní odkazy:
Externí odkazy:
  • www.tvoroyri.fo - oficiální web celé Tvøroyar kommuny (faersky)
  • www.tbf.fo - oficiální web klubu Tvøroyar Borðtennisfelag (faersky)
Literatura:
  • P. Andreasen: Fólkatalið fyri Trongisvág og Tvøroyri (faersky)
Kategorie: Obce ____________________________________________________________________________________________________
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama