Školský systém

12. prosince 2009 v 14:50 | Faeřan

Školský systém na Faerských ostrovech

Základní vzdělání

Základní vzdělání může každé dítě na ostrovech absolvovat v kommuně (okresu), kde žije. Oficiálním vzdělávacím jazykem je faerština.

Základní škola (Fólkaskúlin):

Školy - každá kommuna má svou základní školu

Děti na Faerských ostrovech chodí do školy od 7 let a absolvují 9-tileté studium. Ve třetí třídě se začínají učit dánštinu a v páté třídě i angličtinu. Od osmé třídy se školní osnova skládá ze základního počtu povinných předmětů, doplněného o řadu dalších předmětů (např. němčina), ze kterých si žáci mohou některé vybrat. Na konci deváté třídy žáci skládají zkoušku, zabezpečující jim možnost vyššího odborného vzdělání, avšak mohou ještě zůstat na základní škole a absolvovat desátou třídu.
  • Viz: Základní školy na FO

Vyšší odborné vzdělání

Na Faerských ostrovech je šest typů vyšších odborných škol. Zkoušky udělané na těchto školách jsou stejné jako na dánských školách stejného typu.

Obecné vyšší vzdělání (Studentaskúlin):


Toto tříleté vzdělání na gymnáziu poskytuje studentům potřebné základní znalosti a přístup k dalšímu studiu na všech vyšších vzdělávacích institucích, jako je např. univerzita. Na výběr je mezi matematicky a jazykově založenou školní osnovou.

Vyšší přípravný kurz:


Jde o dvouleté studium pro dospělé, kteří mají zájem o pozdější vzdělání. Kurz obsahuje základní předměty a také možnost výběru dalších předmětů v závislosti na požadavcích jedince. Závěrečná zkouška umožňuje přijetí na další vyšší vzdělávací instituce, jako je např. univerzita.

Obchodní vyšší odborná škola:

Školy - www.fh.fo

Vzdělání se skládá z jednoho základního školního roku, po kterém může student jít na praxi, nebo může pokračovat další dva roky ve škole. Zkouška na konci tříletého studia zajišťuje přístup k vyššímu vzdělání, zejména ekonomické školy či univerzitu.

Technická vyšší odborná škola:

Školy - www.tsk.fo

Vzdělání obsahuje jeden základní školní rok zakončený zkouškou, po kterém může student zažádat o učňovství nebo zůstat další dva roky na škole. Zkouška na konci tříletého studia zajišťuje přístup k vyššímu vzdělání, zejména v technické sféře.

Rybářská vyšší odborná škola:


Vzdělání obsahuje jeden základní školní rok zakončený zkouškou, po kterém je student kvalifikován k práci v rybářském průmyslu nebo může pokračovat další dva roky na škole. Zkouška na konci tříletého studia je rovnocenná se zkouškami na ostatních vyšších odborných školách.

Zdravotní vyšší odborná škola:


Na této škole jsou dvě úrovně vzdělání - základní jednoleté vzdělání a delší vzdělání trvající 20 měsíců. Obě úrovně se skládají z teoretické a praktické části. Praktická část je absolvována v různých sociálních a zdravotních institucích.

Námořnická škola:


Toto vzdělání není vyloženě vyšší odborné. Zatímco běžný požadavek pro přijetí na vyšší odbornou školu je dokončené základní vzdělání, u námořnických škol tomu tak není. Pětiměsíční vzdělání připraví studenty pro práci na lodích či obchodních plavidlech.

Ostatní školy

Vzdělávání poskytované na těchto školách není určeno jako základ pro další studium, ale je zaměřeno především na stimulaci a rozvoj zájmů studentů.

Lidová škola:


Kurzy obvykle trvají pět měsíců a pokrývají velkou škálu témat, hlavně kulturní a společenský život. Lidová škola pořádá i kratší kurzy, které trvající třeba jen dva týdny a jsou zaměřené jen na určitý předmět či obor. Studium neobsahuje žádné zkoušky.

Kuchařská škola:


Pětiměsíční kurzy, které se často zaměřují na rybí pokrmy, mají za cíl naučit studenty základní znalosti v potravinářských a kuchařských technikách.

Škola domácí ekonomiky:


Cílem kurzů, trvajících pět měsíců, je poskytnout studentům základní dovednosti v hospodaření a vedení domácnosti.

Hudební škola:


Hudební škola nabízí zájemcům o studium příležitost naučit se hrát na nějaký hudební nástroj nebo zpívat ve sboru.

Večerní škola (Kvøldskúlin):

Školy - večerní škola je téměř v každé obci

Během zimy poskytuje večerní škola nejen široký výběr volnočasových aktivit, ale i kurzy zakončené zkouškou. Faerština pro cizince: Cizinci se mohou ve večerní škole učit faersky.

Vysoké vzdělání

Námořní akademie:


Vzdělání na akademii je tvořeno v souladu s požadavky studentů vyžadujících kvalifikaci či licenci. Můžete získat vzdělání na to, abyste mohli vykonávat funkce určené pro posádky plavidel všech typů a velikostí. Vzdělání na kapitána lodi nebo hlavního inženýra trvá tři roky.

Zdravotní škola:

Školy - www.srfs.fo

Škola poskytuje studentům teoretické i praktické znalosti o tom, jak ošetřovat pacienta, a to jak v nemocnicích, tak i v dalších odvětvích sociálního zabezpečení. Vzdělání trvá čtyři roky.

Učitelský ústav:

Školy - ww.fls.fo

Studium v učitelském ústavu trvá čtyři roky a poskytuje studentům kvalifikaci pro to, aby mohli učit na základní škole na Faerských ostrovech. Zkouška rovněž umožňuje studentům učit na základních školách v Dánsku.

Škola pro učitele v mateřských školách:

Školy - ww.fls.fo

Tento typ vzdělání trvá tři roky a poskytuje studentům potřebné teoretické a praktické znalosti pro práci v mateřských školách a různých sociálních institucích.

Univerzita Faerských ostrovů:


Univerzita FO je vzdělávací a výzkumná instituce. Je to jedna z nejmenších univerzit v západním světě. Nabízí vzdělání se zvláštním významem pro komunitu Faerských ostrovů, které nelze jinde najít. Univerzita FO nabízí vysokoškolské vzdělání na třech fakultách - fakulta faerštiny, fakulta přírodních věd a fakulta historie a sociologie.
  • Viz: Univerzita Faerských ostrovů

Mezinárodní úřad:


Mezinárodní úřad byl založen roku 2000 a jeho hlavním cílem je poskytovat zahraniční styky a smlouvy s vyššími vzdělávacími institucemi mimo Faerské ostrovy a radit stuentům o studiu v zahraničí. Mezinárodní úřad zodpovídá za mobilní programy Severské rady ministrů (programy Nordplus).

Kategorie: Vzdělání ________________________________________________________________________________________________
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama