Kirkjubøurský dvůr

22. prosince 2009 v 21:14 | Faeřan
Kirkjubøurský dvůr
Založení: 11. století
Poloha: ostrov Streymoy
Web: www.patursson.com
E-mail: joannes@patursson.com

Kirkjubøurský dvůr

Faersky: Kirkjubøargarður

Geografie

Kirkjubøurský dvůr leží v obci Kirkjubøur (též Kirkjubø, kolem 80 obyvatel), která se nachází na západním pobřeží jižní části ostrova Streymoy, blízko hlavního města Tórshavnu. Je odsud výhled na ostrovy Koltur a Hestur, blízko je také ostrůvek Kirkjubøhólmur.

Komplex

Celý komplex nazvaný Kirkjubøurský dvůr se skládá z několika budov a dvou ruin.
 • ruiny márnice
 • Magnuskatedralurin (katedrála sv. Magnuse)
 • Ólavskirkjan (kostel sv. Olafa)
 • Bóndagarðurin (farma)
 • soukromá rezidence
 • kavárna pro návštěvníky
U komplexu se nachází i parkoviště.

Historické budovy

Bóndagarðurin - farma, původně residence biskupa, je od roku 1550 až dodnes sídlem rodu Paturssonových. Je to jeden z nejstarších dosud obydlených dřevěných domů na světě. Předpokládá se, že zde v pokoji loftstovan (podkrovní pokoj) napsal biskup Erlendur nejstarší dokument Faerských ostrovů, dnes je v tomto pokoji knihovna. Historická část budovy (včetně roykstovan - nejstarší část) je přístupná veřejnosti od května do září každý den od 9:00 do 17:30. Od října do dubna je také přístupná, ale pouze po domluvě předem.
Útskorðin hurð - krásné dveře s řezbou norského lva byly původně v budově farmy mezi pokoji Stokkastovan a Gildisskála. Bohužel roku 1833 byly zničeny úředníky, ale farmář Jóannes v roce 1907 vyřezal jejich kopii.
Ólavskirkjan - dnešní obecní kostel byl postaven již roku 1110. Ve středověku byl oficiální katedrálou Faerských ostrovů a také pohřebním místem biskupů a dalších významných osob. Nejvíce opravami a restaurátorskými pracemi prošel v letech 1962 až 1967. Moderní oltářní obraz vytvořil roku 1967 faerský umělec S. J. Mikines. Expozice obsahuje mimojiné biskupskou berlu z roku cca 1200 a pohřební kámen z roku cca 1400.
Magnuskatedralurin - kostel známý též jako Múrurin byl postaven kolem roku 1300 biskupem Erlendurem, ale nikdy nebyl dokončen. Budova stále není celá, nikdy neměla střechu. Je to největší a nejkrásnější středověká stavba na Faerských ostrovech.

Pokoje

Roykstovan (kuřácký pokoj) - kuřácký pokoj s větracím otvorem ve stropě je asi 900 let starý. Je to nejstarší místnost na farmě. Stůl v pokoji byl vytvořen ze dřeva, na kterém na Faerském ostrovy roku 1895 doplul ztroskotaný Němec Anders. V dřívějších dobách byl roykstovan centrem dění na farmě.
Loftstovan (podkrovní pokoj) - zde, v podkrovním pokoji, pravděpodobně napsal biskup Erlendur nejstarší dokument Faerských ostrovů Seyðabrævið (= ovčí dopis). Dnes je v tomto pokoji knihovna.
Stórastovan (velký pokoj) - tento obývací pokoj byl postaven roku 1772 a až dodnes zůstal stále jako obývací pokoj. Je vyzdoben krásnými starožitnostmi včetně psacího stolu ze 17. století a piánem značky Hornung & Møller z roku 1858.

Významné osoby

Sverri Kongur - Sverri, v letech 1184 až 1202 král Norska, zde byl vychován a vzdělán jako duchovní.

Erlendur Biskupur - Erlendur, v letech 1269 až 1308 biskup Faerských ostrovů, je nejznámější faerský biskup. Roku 1298 napsal Seyðabrævið (= ovčí dopis), což je nejstarší dokument Faerských ostrovů a také v Kirkjubøuru rozestavěl katedrálu Sv. Magnuse.

Jóannes Patursson - také známý jako "Jóannes bóndi" (= farmář Jóannes), byl farmář zde v Kirkjubøuru, kromě toho byl i básník a politik. Byl jedním z těch, kteří roku 1906 založili Sjálvstýrisflokkurin (Faerská nezávislá strana).

Sølvá a Páll - dnes jsou Sølvá a Páll šestnáctou generací farmářů v Kirkjubøuru.

Pro turisty

Součástí koplexu je malá kavárna, kde si můžete dát také čerstvé maso přímo z farmy. V zimě se zde pořádají hony na zajíce, pokoj roykstovan si můžete pronajmout na oběd či večeři a servíruje se zde tradiční faerská kuchyně.

Kirkjubøurský dvůr je tradiční atrakce pro turisty, kteří přijedou na Faery.

Mapa dvora

Vysvětlivky:
 1. ruiny márnice
 2. katedrála sv. Magnuse
 3. kostel sv. Olafa
 4. farma
 5. soukromá rezidence
 6. kavárna
 7. parkoviště
Kategorie: Historické památky ______________________________________________________________________________________
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 AOffinymix AOffinymix | E-mail | Web | 25. srpna 2017 v 23:52 | Reagovat

By dealing together, you both can address problems of self-esteem and mutual trust.  He is content, and the opposite of our thoughts old age has in store for us.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama