Kirkjubøurský dvůr

22. prosince 2009 v 21:14 | Faeřan
Kirkjubøurský dvůr
Založení: 11. století
Poloha: ostrov Streymoy
Web: www.patursson.com
E-mail: joannes@patursson.com

Kirkjubøurský dvůr

Faersky: Kirkjubøargarður

Geografie

Kirkjubøurský dvůr leží v obci Kirkjubøur (též Kirkjubø, kolem 80 obyvatel), která se nachází na západním pobřeží jižní části ostrova Streymoy, blízko hlavního města Tórshavnu. Je odsud výhled na ostrovy Koltur a Hestur, blízko je také ostrůvek Kirkjubøhólmur.

Komplex

Celý komplex nazvaný Kirkjubøurský dvůr se skládá z několika budov a dvou ruin.
 • ruiny márnice
 • Magnuskatedralurin (katedrála sv. Magnuse)
 • Ólavskirkjan (kostel sv. Olafa)
 • Bóndagarðurin (farma)
 • soukromá rezidence
 • kavárna pro návštěvníky
U komplexu se nachází i parkoviště.

Historické budovy

Bóndagarðurin - farma, původně residence biskupa, je od roku 1550 až dodnes sídlem rodu Paturssonových. Je to jeden z nejstarších dosud obydlených dřevěných domů na světě. Předpokládá se, že zde v pokoji loftstovan (podkrovní pokoj) napsal biskup Erlendur nejstarší dokument Faerských ostrovů, dnes je v tomto pokoji knihovna. Historická část budovy (včetně roykstovan - nejstarší část) je přístupná veřejnosti od května do září každý den od 9:00 do 17:30. Od října do dubna je také přístupná, ale pouze po domluvě předem.
Útskorðin hurð - krásné dveře s řezbou norského lva byly původně v budově farmy mezi pokoji Stokkastovan a Gildisskála. Bohužel roku 1833 byly zničeny úředníky, ale farmář Jóannes v roce 1907 vyřezal jejich kopii.
Ólavskirkjan - dnešní obecní kostel byl postaven již roku 1110. Ve středověku byl oficiální katedrálou Faerských ostrovů a také pohřebním místem biskupů a dalších významných osob. Nejvíce opravami a restaurátorskými pracemi prošel v letech 1962 až 1967. Moderní oltářní obraz vytvořil roku 1967 faerský umělec S. J. Mikines. Expozice obsahuje mimojiné biskupskou berlu z roku cca 1200 a pohřební kámen z roku cca 1400.
Magnuskatedralurin - kostel známý též jako Múrurin byl postaven kolem roku 1300 biskupem Erlendurem, ale nikdy nebyl dokončen. Budova stále není celá, nikdy neměla střechu. Je to největší a nejkrásnější středověká stavba na Faerských ostrovech.

Pokoje

Roykstovan (kuřácký pokoj) - kuřácký pokoj s větracím otvorem ve stropě je asi 900 let starý. Je to nejstarší místnost na farmě. Stůl v pokoji byl vytvořen ze dřeva, na kterém na Faerském ostrovy roku 1895 doplul ztroskotaný Němec Anders. V dřívějších dobách byl roykstovan centrem dění na farmě.
Loftstovan (podkrovní pokoj) - zde, v podkrovním pokoji, pravděpodobně napsal biskup Erlendur nejstarší dokument Faerských ostrovů Seyðabrævið (= ovčí dopis). Dnes je v tomto pokoji knihovna.
Stórastovan (velký pokoj) - tento obývací pokoj byl postaven roku 1772 a až dodnes zůstal stále jako obývací pokoj. Je vyzdoben krásnými starožitnostmi včetně psacího stolu ze 17. století a piánem značky Hornung & Møller z roku 1858.

Významné osoby

Sverri Kongur - Sverri, v letech 1184 až 1202 král Norska, zde byl vychován a vzdělán jako duchovní.

Erlendur Biskupur - Erlendur, v letech 1269 až 1308 biskup Faerských ostrovů, je nejznámější faerský biskup. Roku 1298 napsal Seyðabrævið (= ovčí dopis), což je nejstarší dokument Faerských ostrovů a také v Kirkjubøuru rozestavěl katedrálu Sv. Magnuse.

Jóannes Patursson - také známý jako "Jóannes bóndi" (= farmář Jóannes), byl farmář zde v Kirkjubøuru, kromě toho byl i básník a politik. Byl jedním z těch, kteří roku 1906 založili Sjálvstýrisflokkurin (Faerská nezávislá strana).

Sølvá a Páll - dnes jsou Sølvá a Páll šestnáctou generací farmářů v Kirkjubøuru.

Pro turisty

Součástí koplexu je malá kavárna, kde si můžete dát také čerstvé maso přímo z farmy. V zimě se zde pořádají hony na zajíce, pokoj roykstovan si můžete pronajmout na oběd či večeři a servíruje se zde tradiční faerská kuchyně.

Kirkjubøurský dvůr je tradiční atrakce pro turisty, kteří přijedou na Faery.

Mapa dvora

Vysvětlivky:
 1. ruiny márnice
 2. katedrála sv. Magnuse
 3. kostel sv. Olafa
 4. farma
 5. soukromá rezidence
 6. kavárna
 7. parkoviště
Kategorie: Historické památky ______________________________________________________________________________________
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama