Sørvágsvatn

13. prosince 2009 v 16:35 | Faeřan
Sørvágsvatn
Poloha: ostrov Vágar
Průměrná hloubka: 27,5 m
Maximální hloubka: 59 m
Plocha: 3,56 km2
Plocha povodí: 35,2 km2
Hlavní přítok: Skjatlá
Odtok: Bøsdalaá

Sørvágsvatn

Název

Mezi místními jsou někdy spory o názvu jezera. Obyvatelé Sørváguru upředňostňují, aby se jezero jmenovalo podle jejich obce, zatímco obyvatelé Miðváguru chtějí, aby se jmenovalo Leitisvatn. Může se zdát divné, že jezero dostalo název Sørvágsvatn, když Miðvágur je k jezeru blíže než Sørvágur, ale je to způsobeno tím, že při obydlování ostrovů byl dříve osídlen Sørvágur a až potom Miðvágur. Místní však stejně jezeru neříkají Sørvágsvatn ani Leitisvatn, ale používají jednoduchý výraz "jezero" (faersky: vatn).

Geografie

Jezero ledovcového původu Sørvágsvatn, respektive jeho hladina, leží ve výšce 32 m n. m. na jihu ostrova Vágar. Rozprostírá se od severu k jihu, jeho délka je cca 6 kilometrů a v nejširším místě měří 800 metrů. S maximální hloubkou 59 metrů je nejen největším, ale i nejhlubším jezerem Faerských ostrovů.

Na jihu z jezera vytéká potok Bøsdalaá, který končí na útesu vodopádem Bøsdalafossur, v němž voda padá z výšky 32 metrů do Atlantského oceánu. Jelikož potok je velmi krátký, na mapách to vypadá, jako by jezero bylo spojeno s oceánem, z čehož vzniká dojem fjordu. Zde na jihu je i 148 metrů vysoký útes Trælanípa.

Na severním pobřeží jezera se nachází obec Vatnsoyrar. Na tomto místě je také jediná písečná pláž u jezera, zbytek pobřeží je totiž skalnatý. Další blízkou obcí je Miðvágur.

Historie

Během druhé světové války vybudovala britská armáda vedle jezera letiště a také na jezeře stanici pro hydroplány. Letiště zde zůstalo dodnes a je jediným letištěm na Faerských ostrovech. 24. března 2005 zde nouzově přistálo soukromé americké letadlo, které mělo plováky, a tak bylo navedeno k přistání na jezeře.

Turistika

Po obou březích jezera vede turistická stezka. Kdo chce jít okruh kolem jezera, měl by mít gumové holínky, aby mohl projít potokem Bøsdalaá, i když se dá přeskákat po kamenech. Odměnou za tuto relativně snadnou túru je krásný pohled na ostrovy Koltur, Hestur, Sandoy, Skúvoy a při dobré viditelnosti i na ostrov Suðuroy.

Pro milovníky jezdeckých sportů jsou zde organizovány i jízdy na koních.

Tento kout Faerských ostrovů je považován za jeden z nejhezčích. Naleznete zde na jednom místě všechny typické faerské krajinné prvky: jezero, potok, vodopád, oceán, ploché travnaté stráně a pastviny, skalnaté pobřeží, pláž, členité útesy, volně stojící skalní sloupy a útesy spolu s rostlinami, ptáky, ovcemi a často i tuleni.

V těsné blízkosti letiště Vágar i jezera se nachází hotel Vágar.

Od léta 2005 zde funguje společnost Lakeside, která pořáda plavby po jezeře ve speciální výletní lodi pro maimálně 12 osob. Plavba trvá 45 minut a na lodi si můžete dát pití i jídlo. Poté následuje prohlídka na útesech - vodopád atd. Plavby se pořádají každý rok od dubna do září. 

Rybaření

Jezero bohaté na ryby je pro rybáře atraktivní oblastí. Nejvíce je zde pstruhů obecných jezerních (Salmo trutta lacustris) a pstruhů obecných faerských (Salmo trutta faroensis). Loví se zde i z lodí. Licence k rybolovu lze zakoupit v turistickém informačním centru Kunningarstova Vágar v Miðváguru.

Odkazy

Interní odkazy:
Externí odkazy:
Literatura:
  • Kirsten Christoffersen: Five faroese lakes: physico-chemical and biological aspects (anglicky)
  • Sigmund í Dali: Uppmáting av vøtnum í Føroyum (faersky)

Kategorie: Jezera | Rybaření ________________________________________________________________________________________
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama