Flóra

31. října 2009 v 20:48 | Faeřan

Flóra Faerských ostrovů

Na Faerských ostrovech se vyskytuje přes 400 různých druhů rostlin. Mnoho níže položených oblastí pokrývají louky a pastviny, ale také vřesoviště. Vyskytují se zde rostliny krytosemenné, lišejníky, mechorosty i houby. Faerská příroda je typická nedostatkem stromů a podobá se krajině, která je v některých částech Irska (Connemara, Dingle) či na skotských ostrovech.

Extrémní oceánské klima a větry přinášející mořskou sůl do vzduchu nejsou pro stromy příznivé, proto na Faerských ostrovech nejsou žádné přirozené lesy. Nálezy přes 2300 let starých větví a kmenů břízy pýřité (Betula pubescens) v půdě a velké množství pylu z lísek v hlubokých vrstvách země sice naznačují, že alespoň některé březové a lískové porosty na ostrovech byly přítomny, ale ještě před lidským osídlením ostrovů. Na ostrovech se stále vyskytují čtyři druhy vrby: vrba bylinná (Salix herbacea) se běžně vyskytuje v horách, ale vrba bobkolistá (Salix phylicifolia), vrba vlnatá (Salix lanata) a vrba polární (Salix arctica) se kvůli spásání zvířaty nachází jen na pár místech. Na Faerských ostrovech je jediný stále zelený strom, který se zde vyskytuje přirozeně, a to je jalovec obecný (Juniperus communis) v plazivé formě. Malé populace dalších stále zelených stromů byly rozšířeny na některé ostrovy, ale nejsou tu přirozené.

Mezi mnoho bylin, které jsou na ostrovech, patří třeba pcháč bahenní (Cirsium palustre), vrbovka drchničkolistá (Epilobium anagallidifolium) nebo kontryhel faerský (Alchemilla faeroënsis). Národní květinou je žlutokvětá sólja - česky blatouch bahenní (Caltha palustris).

Na Faerských ostrovech se pěstuje obilí, brambory (již od počátku 18. století), rebarbory (faerské rebarbory neobsahují kyselinu šťavelovou). Také se zde ve sklenících pěstují některé druhy zeleniny, ale některé druhy, stejně jako ovoce, musí být dováženy z ciziny.

Od sedmdesátých let minulého století jsou na ostrovy přiváženy některé druhy stromů z Jižní Ameriky. Některé z nich tu díky své odolnosti proti silným bouřím a chladným létům vydržely. Mezi ně patří blahočet chilský (Araucaria araucana) přivezený z Chile a Argentiny. Z Ohňové země jsou to Drimys winteri (nemá český název), Maytenus magellanica (nemá český název), Embothrium coccineum (nemá český název), pabuk antarktický (Nothofagus antarctica), Nothofagus pumilio (pabuk, nemá české druhové jméno) a Nothofagus betuloides (pabuk, nemá české druhové jméno). Na Faerských ostrovech je největší populace pabuků (Nothofagus) v Evropě.

Dobře se na klima na ostrovech adaptovaly i druhy z Aljašky: borovice pokroucená (Pinus contorta), smrk sitka (Picea sitchensis), vrba aljašská (Salix alaxensis), topol chlupatoplodý (Populus trichocarpa) a olše zelená (Alnus viridis).

Odkazy:

Interní odkazy:
Literatura:
  • Andrias Højgaard: Træplanting í Føroyum í eina øld (faersky)
  • J. H. Petersen, E. Rald a J. Vesterholt: Føroyskir soppar (faersky)

Kategorie: Fauna a flóra | Flóra ______________________________________________________________________________________
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama