Fauna

3. září 2009 v 18:04 | Faeřan

Fauna Faerských ostrovů

Vzhledem k izolované poloze ostrovů (nejbližší pevnina je vzdálená 500 km) zde žijí, až na několik výjimek, druhy na Faerských ostrovech přirozené. Těmito výjimkami jsou například tuleň kuželozubý (Halichoerus grypus), kulohlavec černý (Globicephala melas) či vosa (Vespa vulgaris).

Zajímavým živočišným druhem na v moři u ostrovů je Bertákna (Polycera faeroensis) - Bertákna je faerský název. Jde o typ mořského hlemýždě.

Neznámějším zástupcem ptačího světa Faerských ostrovů je jejich národní pták ústřičník velký (Haematopus ostralegus), ve faerštině nazýván Tjaldur. Dalšími početnými druhy jsou buřňák lední (Fulmarus glacialis), papuchalk plochozobý bělobradý (Fratercula arctica), buřňáček malý (Hydrobates pelagicus), racek tříprstý (Rissa tridactyla) a alkoun úzkozobý (Uria aalge). Také se zde nachází druh špačka - špaček obecný faerský (Sturnus vulgaris faroensis), který je větší než ostatní druhy. Někteří zdejší ptáci, jako třeba alka velká (Alca impennis) nebo strakatý havran (Corvus corax varius morpha leucophaeus), vyhynuli.

Až první lidé sem přivezli domácí zvířata - ovce, skot, koně (faerský poník je samostatná rasa), kočky a psy. Ovce produkují mnoho lanolinu (tuk z ovčí vlny). Také byly do moře umístěny sladkovodní ryby jako pstruzi a lososi. Vedle toho zde rychle narostl počet zajíců, myší a krys.

Na Faerských ostrovech zůstává nepoškozený komár pisklavý (Culex pipiens). Nové (od roku 1990) jsou na ostrovech také vosy. Předpokládá se, že vosy se sem dostali na lodích se stavebním materiálem a kvůli nezkušenostem s tímto hmyzem zde prý panoval strach z vos a tento fenomén přetrvává stále. Nejrozšířenějším hmyzem zde je motýl hrotnokřídlec chmelový (Hepialus humuli), ten je od roku 2004 na faerské dvousetkoruně.

Odkazy

Interní odkazy:
Literatura:
  • D. Bloch a S. Sørensen, překlad S. Arnskov: Birds of the Faroe Islands (anglicky)
  • Rógvi Mouritsen: Fiskar undir Føroyum (faersky)
Kategorie: Fauna a flóra | Fauna ______________________________________________________________________________________
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama