Historie Tórshavnu

17. srpna 2009 v 19:13 | Faeřan

Historie Tórshavnu

Norští emigranti, kteří utekli před tyranií Haralda I. Norského, se usadili na Faerských ostrovech někdy v devátém století. Vikingští osadníci založili vlastní parlament, který se jmenoval ting. Hlavní parlament byl založen v roce 825 našeho letopočtu v Tinganes, což je poloostrov v Tórshavnu, v té době šlo však o neobydlené území. Doba Vikingů definitivně skončila roku 1035 a z parlamentu se stal trh. Ve středověku tvořil úzký poloostrov hlavní část Tórshavnu. V roce 1271 byl v Tórshavnu jménem norské koruny založen královský obchodní monopol. Za vlády Norska a později i Dánska se stal Tórshavn domovem vládních úředníků.

Roku 1584 bylo ve městě 101 obyvatel a další chudí lidé z vesnic sem přicházeli hledat práci. V letech 1655-1709 zde vládla ostrovům rodina
Christoffera Gabela, která si přivlastnila i obchodní monopol. Tyto časy jsou považovány za nejhorší v historii města. V této době navíc vyhořel Tinganes, vybouchl obchod se střelným prachem a mnohé domy shořeli do základů, kromě toho shořely i staré faerské záznamy. Poměry se zlepšily roku 1709, kdy obchodní monopol připadl opět království. Avšak v tomto roce zasáhly město černé neštovice, které zabily téměř celou populaci Tórshavnu. Město se začalo znovu rozšiřovat, to bylo v době, kdy byl v čele obchodního monopolu Niels Ryberg. Ryberg začal obchodovat i s Anglií a byl první osobou, která myslela na výdělek získaný rybařením, což se brzy stalo hlavním příjmem ostrovů.

V roce 1856 se na Faerské ostrovy dostal volný obchod. To otevřelo zemi světu a došlo k transformaci ekonomiky, Tórshavn se opět posunul kupředu. Zemědělské plochy byly pronajímány měšťanům, kteří je mohli později i koupit, pokud měli zájem.
Populace značně rostla. Roku 1866 byla v Tórshavnu založena městská rada, od té doby je Tórshavn hlavním městem Faerských ostrovů. V roce 1909 se stal obchodním městem, o osmnáct let později zde byl vybudován moderní přístav přístupný pro větší lodě. Během druhé světové války, v letech 1940-1945 byl Tórshavn i celé ostrovy okupovány Velkou Británií.
Dnes je město prosperující a plné aktivity. Sousední obce Hoyvík a Hvítanes se roku 1974 staly částí městského území (kommuny). Později se k Tórshavnu připojily i další obce (1978 - Kaldbak, 1997 - Argir, 2001 - Kollafjørður, 2005 - Kirkjubøur, Hestur a Nólsoy). Tórshavnská katedrála, postavená v roce 1788, je od roku 1990 sídlem biskupa Faerských ostrovů (národní evangelicko-luteránská církev).

Odkazy

Literatura:
  • J. P. A. Nolsøe a K. Jespersen: Havnar søga (faersky)
  • Jens Marius Hentze: Tórshavnar skúlasøga (faersky)

Kategorie: Tórshavn | Historie faerských obcí ____________________________________________________________________________
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama