Faerština

18. srpna 2009 v 18:17 | Faeřan
Faerština
Klasifikace:
_ + Indoevropské jazyky
__ + Germánské jazyky
___ + Severogermánské jazyky
Rozšíření:
  • Faerské ostrovy
  • Dánsko
  • Island
Písmo: latinka + 3 speciální znaky
Regulátor: Faerský jazykový výbor
Faerština patří, společně s dánštinou, švédštinou, norštinou a islandštinou, mezi severogermánské jazyky, což je větev germánských jazyků. Dnes tímto jazykem mluví cca 60 000 lidí, přičemž 3/4 z nich žijí na Faerských ostrovech, kde je prvním úředním jazykem, tím druhým je dánština.

Historie

Dnešní faerština se vyvinula ze staré severštiny, přesněji ze západního nářečí tohoto jazyka. Ta se na ostrovy dostala spolu s vikingy v 9. století n.l. Jazyk ale mezi lidmi dlouho zůstával jen v mluvené formě, první faerské texty (3 balady) pocházejí z 18. století. Spisovnou formu sestavil v roce 1846 faerský lingvista Venceslaus Ulricus Hammershaimb, který při tom vycházel z islandštiny. Pravopis faerského jazyka často neodráží výslovnost, avšak historii a gramatické souvislosti.

Abeceda a gramatika

Ve faerštině se používá latinka, která je však doplněna o pár speciálních znaků podle norsko-islandského vzoru. I gramatická stavba a slovní zásoba je ovlivněna islandštinou. Faerština je flexivní jazyk (vyjadřuje gramatické funkce pomocí ohýbání), má tři gramatické rody (mužský, ženský střední), čtyři pády (nominativ, akuzativ, dativ, genitiv) a je jednou z nejsložitějších gramatik mezi germánskými jazyky.

Abeceda:
1.
A
Á
B
D
ÐE
F
G
H
I
Í
J
K
L
M
N
O
Ó
P
R
S
T
U
Ú
V
Y
Ý
ÆØ
2.
a
á
b
d
ðe
f
g
h
i
í
j
k
l
m
n
o
ó
p
r
s
t
u
ú
v
y
ý
æø
3.
fyrra a
á
be
de
edd
e
eff
ge

fyrra i
fyrra í
jodd

ell
emm
enn
o
ó
pe
err
ess
te
u
ú
ve
seinna i
seinna í
seinna a
ø

Vysvětlivky: 1.) velké písmeno
__ 2.) malé písmeno
__ 3.) název písmena

Současný vztah faeršiny a dánštiny

Na ostrovech je téměř stoprocentní bilingvismus (obyvatelé hovoří přirozeně dvěma jazyky), většina Faeřanů mluví faersky, ale píše dánsky. Také mnoho faerských spisovatelů, protože jejich knihy tak může číst mnohem více lidí. Ale faerština a dánština jsou jazyky vzájemně téměř nesrozumitelné. Děti se ve školách učí faerštinu a od 3. třídy i dánštinu.

Výuka faerštiny

S výukou faerštiny v Česku je to téměř nemožné. Žádný veřejný kurz zde nenajdete, tudíž je možné jen najít si soukromého lektora nebo studovat sám s pomocí zahraničních učebnic a internetu. Jinak můžete faerštinu studovat přímo na ostrovech. Faerská univerzita pořádá letní kurzy faerštiny a na cestu můžete získat cestovní stipendium od univerzity!

Odkazy

Externí odkazy:
Kategorie: Jazyky | Faerština _________________________________________________________________________________________
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama